Skip to content

Brand new world / Yeni bir hayat

15/10/2008
Forever21 Blondie tshirt, Forever21 jeans, Colin Stuart bootie

Forever21 Blondie tişört, Forever21 eskitilmiş kot pantolon, Colin Stuart bootie

I have been struggling with a mini online fashion project for the last year and a half with little or no success.  I have come to realize within the last few months that for the project I want to accomplish, I can only either concentrate on the technical side or purely on the creative side.  The technicality basically killed my creativity.  My pride has lost the battle (for I am in the technical field) and I am surrendering myself to the “you can own a blog in seconds” mentality to allow my creativity to flow….

 

Now that the basic intro is over….why “Istanbul on Stilletos”? Well, I have moved to Istanbul just recently to start a new life. I mean a completely brand new life. In addition, I have an acquired passion for fashion (as a hobby).  The little time I have spent in this town, first thing I have learned was that the combination of uneven pavements throughout 99% of Istanbul and my huge selection high heels (mostly acquired on huge sales) do not go hand in hand…for the untrained.  I thought with this blog, I can start to document the journey of my new life in Istanbul and my journey of self discovery – personality, culture, and style – and finally learn the fine art of walking on stilettos in the streets of Istanbul, conceptually and maybe someday, literally.

********

Son bir buçuk senedir ufak bir online moda projesiyle başarısız bir şekilde debellenmekteydim. Ama zaman içinde farkına vardım ki bu projenin başarılı olması için ya sadece teknik tarafına odaklanmam gerekiyor yada sadece yaratıcı tarafına.  Teknik problemler yaratıcılığımı zaman içinde öldürdü gitti.  Gururum bu savaşa yenik düştü (teknik sahada çalıştığım için gurur önemli) ve artık kendimi “sadece bir kaç saniye içinde seninde bloğun olabilir” mantelitesine uyarak yaratıcılığımın kapılarını sonuna kadar açtım….

Bu özetten sonra….peki, niye “İstanbul´da Stilletolar Üzerinde“?  Çok yakın bir zamanda İstanbul´da yeni bir hayata başladım. Tam anlamıyla yepyeni bir hayat. Yeni başlangıçların verdiği merak ve heyecan içimde kıpır kıpır. Diğer yandan da yakın zamandan beri ilgilendiğim moda konusu (daha çok hobi olarak). Burada bulunduğum kısa süre içerisinde öğrendiğim şeylerden ilki İstanbul´un engebeli kaldırımları ve benim yüksek topuklu ayakkabı kolleksiyonum birlikte bu işi “yürütemiyorlar” –  İstanbul tecrübesi olmayanlar için 🙂  Bu blogla İstanbul´u bir şehir olarak keşfetmeyi ve kendimi – kültürel, kişisel, ve stil açısından – keşfetmeyi dokümante ederek sonunda İstanbul sokaklarında yüksek topuklarla yürüme sanatını bir gün hem kavramsal olarak hem de gerçek anlamda öğreneceğimi ümit ediyorum.

Advertisements
2 Comments leave one →
  1. Deniz permalink
    16/10/2008 14:04

    Congratulations! Tebrikler 🙂

Trackbacks

  1. 2 Whole Years! « Istanbul on Stilettos

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: